Notice: Undefined index: bunyad_custom_css in /home/u5586428/public_html/wp-content/themes/smart-mag/functions.php on line 221
9-18 Nisan 2016 tarihlerinde Arabuluculuk Eğitimi’ne bekliyoruz!

9-18 Nisan 2016 tarihlerinde Arabuluculuk Eğitimi’ne bekliyoruz!

0

 

Değerli meslektaşlarımız, üye ve gönüllülerimiz!

 

Bilindiği üzere, 22 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) ile arabuluculuk sistemi kurulmuştur. Henüz ihtiyari olan arabuluculuk sisteminin zorunlu hale getirilmesi yargı yükünün hafifletilmesi bağlamında 64. hükümet programında öncelikli hedefler arasında yer almaktadır.

Adalet Bakanlığı, uyuşmazlığın tarafsız bir üçüncü kişi (arabulucu) yardımıyla mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözümünde kullanılabilecek en etkin yöntemlerden biri olan arabuluculuk kurumuyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Sistemin işe iade davalarını da kapsayacak şekilde iş davalarında Haziran ayına kadar zorunlu hale gelmesi beklenmektedir.

İlk etapta bireysel iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu hale getirilmesi, bu sayede yılda yaklaşık 500 bin davanın adliyelerden çıkarılması ve işçilerin 5 yılda alabildiği alacaklarını, yaklaşık 10 gün içinde tahsil edebilecekleri bir sistemin kurulması hedeflenmektedir.

Küçük meblağlı icraya ilişkin takiplerin de arabuluculukla çözülerek, yaklaşık 7 milyon dosyanın adliye sisteminin dışına çıkarılarak, vatandaşların kendi arasında çözebileceği bir hale getirilmesi konusunda yoğun bir çalışma yapılmaktadır.

Sistemin başarılı olması onbinlerce avukatın meslek hayatını da etkileyecektir. Şu anda arabulucu sayısının az olması dolayısıyla arabulucu olabilmek nispeten kolaydır. Arabulucu sayısının artışıyla orantılı olarak arabulucu olabilme şartlarının zorlaştırılması beklenmektedir.

Hukukun Üstünlüğü Derneği de üye ve gönüllülerinin arabulucu olmasını tavsiye ve teşvik etmektedir. Bu kapsamda, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin 9-18 Nisan 2016 tarihlerinde Hukukun Üstünlüğü Derneği üye ve gönüllülerine özel olarak düzenlediği Arabuluculuk Eğitimi’nde sizlerle beraber olmak istiyoruz. 

Size özel bu Arabuluculuk Eğitimi Programına katılım için 0532 510 77 09 nolu telefondan Av. İsmet BAHADIR ile görüşebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Hukukun Üstünlüğü Derneği

http://hukukunustunlugu.org/arabuluculuk-egitimi/

Arabuluculuk Eğitimine Kimler Katılabilir:

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/arabulucu_olmak/index.html

Arabuluculuk Hakkında Merak Edilenler:

http://www.adb.adalet.gov.tr/Sayfalar/soru_gorus_oneriler/index.html

adb_afis (1)

Paylaş

Yorum Yap