Doğu Türkistan TT Çalışması

0

Doğu Türkistan yine karıştı. Uygur Türklerinin yoğun olduğu Doğu Türkistan Özerk Bölgesi’nde çıkan çatışmalarda 16 kişi hayatını kaybetti. Çatışmada polisin ateş açması sonucu 14 kişi öldü, 2 polis de hayatını kaybetti.

Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da yaşanan şiddetten Müslümanları sorumlu tutarken, Uygurlar Çin tarafından baskı gördüklerini belirtiyor. En son çatışmanın yaşandığı Kaşgar’da, geçtiğimiz ay bir polis karakolunda yaşanan çatışmada 11 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Bölgenin Turfan vilayetine bağlı Lukçün kasabasında Haziran ayında çıkan olayda ise 35 kişi hayatını kaybetmişti. Doğu Türkistan Özerk Bölgesi’nde 2009’da Urumçi’de yaşanan olaylarda resmi rakamlara 200 kişi dese de yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine, eyaletin birçok noktasında Çin’in silahlı polisleri görev yapmaya başlamış, özellikle Uygur nüfusunun yoğun yaşadığı Kaşgar, Hotan, İli gibi bölgelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

Bugün 17 Aralık 1995 aynı zamanda Doğu Türkistan’ın önemli liderlerinden İsa Yusuf Alptekin’in vefat yıldönümü.

Doğu Türkistan’da hak arayışı hukuken ve fiilen imkansız

Hak arayışı anlamında avukat sayısı ve avukatlık hizmetleri yetersizdir. Çin’deki avukat sayısı 150.000 civarında olup ortalama her 9.000 kişiye bir avukat düşmektedir. DoğuTürkistan/Uygur bölgesinde ise toplam avukat sayısı 2.184 ve Han Çinlisi olmayan avukat sayısı 380. Bu da yaklaşık her 35.000 Uygurluya bir avukat düştüğü anlamına gelmektedir. Her ne kadar mevcut şartlarda çok bir faydası olmayacağı düşünülse de, bölge halkının hukuki haklarını bilmesinin, avukatlık hizmetinden yararlanmasının önemli olacaktır. Hak arayışı anlamında yetersiz kalan avukat sayısı ve avukatlık hizmetlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Çin’deki “hak İhlallerinin” tesbit edilerek belli aralıklarla (6 ay veya 1 yıl) raporlar şeklinde kamuoyu ile paylaşılması caydırıcı olacaktır.

Twitter’da TT Çalışması

Twitter’da halen devam etmekte olan “UyanDünya TürkistandaSoykırımVar” isimli çalışmaya destek veriyoruz.

Paylaş

Yorum Yap