GAP Turu

0

20 Nisan Cumartesi -23 Nisan Salı 2013 tarihleri arasında GAP Turu (Gaziantep-Birecik-Şanlıurfa-Harran-Mardin-Midyat-Hasankeyf-Diyarbakır) düzenliyoruz.

Kalacağımız otelde sınırlı yer olduğundan başvuru sırasına göre kayıt yapılacaktır. Rezervasyon katılımcı kişi başına 100,00-TL (örnek: 4 kişilik aile için 400,00-TL) ilgili hesaba yatırınca kontenjana göre kesinleşecektir.

Kesinleşen rezervasyonlar iptal edilmeyecektir.
Program Gaziantep de başlayıp Diyarbakır da sona ermektedir. Uçakla gelecekler ona göre bilet almalıdır.
Araçla gelecekler için Gaziantep’e geri dönüş yapılacaktır.
Fiyatlar Katılımcı sayısına göre kişi başı 440 – 525 arasında olacaktır. (muhtemelen 440,00-TL)
0-6 yaş ücretsiz (yatak ve koltuk talep edilmez ise)

Tüm Türkiye’den katılıma açık olan programımıza kayıt olmak için acele edin.
Kayıt için ayrıntılı bilgi Av. Osman KALINSAZ dan alınabilir. Tel: 0532 735 78 75
Rezervasyon için kalinsaz@hotmail.comadresine katılımcı bilgi formunu doldurarak mail göndermelisiniz.

Hesap Numarası: İş Bankası Sofular şubesi 1175-131762
IBAN: TR 41 0006 4000 0011 1750 1317 62
( TR410006400000111750131762 )
3 GECE 4 GÜN GAP TURU

1. GÜN (20 Nisan 2013): Sabah Gaziantep Havaalanından karşılama. Gezimize Zeugma Müzesi ile başlıyoruz. Zeugma müzesi gezisinden sonra Gaziantep Kalesi civarında bulunan Kır Kahvesinde çay molası, Naip Hamamı, Gaziantep Kalesi ve kale içinde bulunan panoramik savaş müzesi gezisinin ardından Gaziantep’ in mutfak kültürünün kompozisyon edildiği Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezisi. Mutfak Müzesi gezisinden sonra müzenin yanı başında bulunan Medusa Cam Müzesini yerinde görüyoruz. Daha sonra Gaziantep’ in otantik mekânlarını görmek ve fotoğraflamak için Bakırcılar çarşısına doğru hareket ediyoruz. Kendinizi kitaplarda okuduğunuz tarihi sokaklara bırakıyorsunuz. Bakıra şekil veren ustaların çekiç sesleri arasında, otantik işlemeleri, sedef işlemeciliği örneklerini yerinde görüp fotoğrafladıktan sonra yolumuz, önceleri Gaziantep’ in köylerinden gelen kuru gıda ürünlerinin satıldığı Buğday Arasa’ sına uzanıyor. Burada Gaziantep Mevlevihanesine tahsis edilen ve Mevlevihane Müzesi olarak hizmet veren tarihi binayı da gördükten sonra Almacı Pazarına geçiyoruz. Almacı pazarı ve aynı yerleşkede bulunan kastelleri gördükten sonra meşhur Tahmis Kahvehanesinde bir kahve molası veriyoruz. Kahve molamızdan sonra Öğle yemeği için lüks bir mekâna geçiyoruz. Gaziantep Mutfağının leziz yemeklerini tattıktan sonra gezimize Bey Mahallesi ile devam ediyoruz. Bey Mahallesi; Gaziantep’ in en eski ve dar sokaklarından oluşan ve son yıllarda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından turizmin hizmetine verilen bir mahalledir. Yine bu sokakların birinde kültür elçimiz Hasan Süzer tarafından müze haline dönüştürülen Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi gezilecek yerler arasındadır. http://www.gaziantep-bld.gov.tr/sanal/index.html Bey Mahallesinde Tutyalı Konağı, Kurtuluş Camisi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi gezilecek yerler arasında. Bey Mahallesi gezimizden sonra yine Gaziantep’ in Kültürünün anlatıldığı Bayazhan Kent Müzesine geçiyoruz. Bayazhan gezimizden sonra Konaklama ve akşam yemeği 4* Gaziantep Medgold Hotel.

2. GÜN (21 Nisan 2013): Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası Birecik’e hareket ediyoruz. Kelaynak Kuşları (Milibis Baldibis) Koruma İstasyonu’nu görerek soyları tükenme tehlikesi altında olan bu değerli tür hakkında bilgi aldıktan sonra yaklaşık bir saatlik otobüs yolculuğu sonrası “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye varıyoruz. Burada kaymakamlık belgeli teknemize binerek Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı, sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaşan Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyoruz. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyoruz. Serbest öğlen yemeği molası sonrası belirlenen saatte aracımız ile buluşarak iki saatlik keyifli otobüs yolculuğu ile Şanlıurfa’ya varıyoruz. Şanlıurfa’nın sınırları içinde kalan 14 peygamber kabrinden en önemlisi olan İbrahim Peygamber’in doğduğu kutsal mağarayı, Hz. İbrahim Makamı’nı, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Balıklı Göl’ü gördükten sonra dileyenler rehberimiz eşliğinde Kapalıçarşı içindeki Gümrükhan’a yürüyebilirler. Halen aktif olan handa dileyen misafirlerimiz otantik kafelerde oturarak hanın keyfini çıkarabilirler, dileyenler ise serbest alışveriş yapabilirler. Akşam yemeği ve konaklama 4* Hotel Harran’da. Akşam yemeği sonrası isteyenler yörenin kültürünü yansıtan Sıra Gecesi’ne (ekstra) katılabilirler.

3. GÜN (22 Nisan 2013): Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası Belirlenen saatte Harran’a varıyoruz. Karınca evlerde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Daha sonra dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi, Ulucamii, Rasathane ve Şehir Surlarını görerek Mardin’ e hareket ediyoruz. Mardin Eski Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek yaya olarak Mardin gezimize başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları ve abbaraları kullanıyoruz. Yemekten sonra ilk durağımız Deyrulzaferan Manastırı olacak. Manastırın gezilmesi sonrası belirlenen saatte Kasımiye Medresesi’ne hareket ediyoruz. Muhteşem Mezapotamya manzarasını seyrederek bu muhteşem yapıyı rehberimizden dinliyoruz. Yaya olarak yapılacak gezide sırasıyla Meryemana Kilisesi ve Patrikhane (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), Abdüllatif Camii, Gazi Paşa İlk Öğretim Okulu, PTT Binası, Zinciriye Medresesi, Şehidiye Camii, Sabancı Mardin Kent Tarihi (eski askeriye) Müzesi’ni gördükten sonra öğlen yemeği için Yeni Mardin’de serbest zaman veriliyor. Belirlenen saatte buluşuyoruz ve Mardin’ e 65 KM uzaklıkta bulunan Midyat’ a hareket ediyoruz. Metropolitlik merkezi ve bölgenin en büyük manastırı olan Mor Gabriel Manastırı gezisi ardından yöresel mimarinin en güzel eserlerinden biri olan Sıla dizisinden aşina olduğunuz Midyat Konukevi’ni geziyoruz. “Telkari” Pazarı’nda (Gümüşçüler Çarşısı) verilen kısa mola sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama midyat’ta
5* Matiat Otel’de.

4. GÜN (23 Nisan 2013): Sabah kalkış, açık büfe sabah kahvaltısının ardından Hasankeyf ’e hareket ediyoruz. Ilı Su Barajı ’ nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken Uzun Hasan’ ın oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’ daki en büyük köprü olan fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprüyü görüyoruz. Diyarbakır ‘a hareket ediyoruz. Diyarbakır’ a varış. Artukoğulları döneminden beri bölgenin en önemli şehirlerinden olan Diyarbakır gezimize Anadolu’ nun ilk İslam Âlemi’nin 5. Cami-i Kebir’i olan Ulucami gezimizle başlıyoruz. Gazi Köşkü, İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğiniz bu güzel eseri gezdikten sonra “ yaş otuz beş, yolun yarısı eder ” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evini ziyaret ediyoruz. Ardından panoramik olarak dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci Surları olan kent surlarını yerinde görüyoruz. Gezimizden sonra Diyarbakır Havaalanına hareket ediyor, misafirlerimizi uğurlayarak turumuzu noktalıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

* Profesyonel rehberlik hizmetleri
* Mercedes otobüsler ile tüm ulaşımlar ve geziler.
* Araç içi soğuk ve sıcak içecek ikramları.
* 3 gece belirtilen oteller’de konaklama.
* 3 sabah kahvaltısı ( hotel’de açık büfe ), 3 Akşam yemeği ( hotel’de set menü veya açık büfe )
* Halfeti – Rumkale tekne turu
* Zorunlu seyahat sigortası.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*Müze ve Ören yeri giriş Ücretleri
*Öğle Yemekleri
*Otel ve Yemeklerinde Alınacak Ekstralar
* Urfa Sıra Gecesi

Karayolu ile gelecekler ve erken gelenler için isterlerse (20 gün önceden haber vermek kaydı ile) 1 gün öncesinden otel ayarlanabilir.

Paylaş

Yorum Yap