Orta Afrika’da Hak İhlalleri Artıyor

0

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalarda can güvenliğinden endişe eden binlerce Müslüman, ülkeyi kara ve havayoluyla terk ediyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre, geçen hafta boyunca toplam 2 bin 743 Çad kökenli Müslüman OAC’den ayrıldı. Mart ayında Cumhurbaşkanı Francois Bozize’nin isyancı grublar tarafından darbeyle koltuğundan indirilmesi üzerine ülke bir türlü istikrara kavuşamadı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslüman azınlığın iktidara gelmesini hazmedemeyen Fransa eski sömürgesinde askeri operasyona başladı

24 Mart 2013’te, Müslüman Seleka koalisyonuna bağlı kuvvetler, başkent Bangui’de başkanlık binasını işgal ederek, ülke yönetimine el koymuştu. Yolsuzluklarıyla tanınan Devlet Başkanı General François Bozize de ülkenin hazinesiyle birlikte önce Kamerun’a ardından Güney Afrika’ya kaçmıştı.

Fransa’nın başını çektiği Batı ülkelerinin Müslüman iktidarı sonrası ticari ambargolarla kıskaca aldığı ülkede şiddet olayları başgöstermişti. Bunun üzerine aradığı bahaneyi bulan Fransa, şiddet olaylarına son verme bahanesiyle önceki gün sayıları 1600’ü bulan askerleriyle Orta Afrika’da Müslüman Seleka koalisyonuna bağlı askerlere operasyona başladı. Seleka üyesi asker ve subaylar tek tek tutuklanıyor. Birçok Seleka üyesini bizzat Hristiyan militanlar Fransız askerlerine ihbar etti. Fransız askerlerinden cesaret alan Hristiyan militanlar da Müslüman halka kadın ve çocuk demeden linç eylemlerine girişti.

Çok sayıda Müslüman sokaklarda Fransız askerlerinin gözünün önünde saldırıya uğradı. Son dört günde yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Michel Djotodia ise, “Ülkenin meselelerini bir anda hiç kimse çözemez” yorumunda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Djotodia’nın artık görevde kalmasının mümkün olmadığını dile getirmişti. Öte yandan Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti olan sınırını “süreli” olarak kapattı.

Fransa, 53 yıl önce bağımsızlığını kazansa da Orta Afrika’dan elini çekmedi. 53 yılda sadece iki seçim yapılabilen ülke Fransa destekli darbelerle iş başına gelen diktatörler tarafından yönetildi. Müslüman birliklerce devrilen önceki devlet başkanı François Bozize de 15 Mart 2003 ve 2005 yılında yapılan seçimlerde Fransa’nın desteğiyle seçilmişti. Bozize iktidarında Müslümanlara büyük baskı uygulanmıştı. Bunun üzerine 2002 yılında Müslüman gençler tarafından kurulan Seleka koalisyonu yönetime el koymuştu.

ABD Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderecek

ABD, son dönemde çatışmaların arttığı ve Fransa’nın daha fazla asker göndermesiyle uluslararası toplumun gündemine gelen Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderme kararı aldı.

ABD Savunma Bakanlığı’nda yapılan açıklamada, Pentagon Sözcüsü Carl Woog, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Savunma Bakanı Chuck Hagel’in Fransız mevkidaşı Yves Le Drian ile Orta Afrika Cumhuriyeti’nde sivillerin korunması ve güvenliğin sağlanması konusunu görüştüğünü belirtti.

ABD Savunma Bakanı Hagel’in Fransız mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, Le Drian’ın ABD’Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki istikrarı sağlama çabalarını destekleyecek sınırlı yardım talebinde bulunduğu ifade edildi.

Fransa’nın talebi üzerine bölgeye ABD askeri göndermenin kabul edildiği belirtilen açıklamada, “Bu talebe karşılık olarak, Bakan Hagel, Fransa ile koordinasyon halinde, Amerikan güçlerinin Burundi’den Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderilmesinin başlatılması noktasında ABD Afrika Komutanlığı’na (AFRICOM) direktif verdi. Bölgedeki barış ve güvenliğe yönelik çıkarlarımız ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde insanlık ve insan hakları felaketini önlemek için acil harekete geçmenin gerekliliğine yönelik inancımız dolayısıyla ABD, bu çabalarda uluslararası topluma katılıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Afrika uzmanı” Dr. Bedir Hasan Şafii: “Elmas ticaretinin merkezi”

Kahire Üniversitesi öğretim üyesi ve “Afrika uzmanı” Dr. Bedir Hasan Şafii, ülkedeki çatışmaların taraflarından Anti Bakala milislerinin Hristiyan, Seleka Koalisyonu’ndakilerin çoğunluğunun ise Müslüman olması dolayısıyla olaya dini bir boyut da kattığını ve tehlikeyi daha da artırdığını söyledi.

Ülkenin Fransa’dan bağımsızlığını kazandığı 1960’lardan beri Hristiyanlar tarafından yönetildiğini hatırlatan Şafii, “Yalnızca mart ayından beri yönetimde Müslüman bir lider bulunuyor. Bu nedenle çok zengin maden kaynakları bulunan, elmas ticaretinin merkezi olan ülkedeki çatışmalar dini değil, siyasi ve ekonomik nedenlerden kaynaklandığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Fransa ve Afrika Birliği’nin, ülkedeki sivillerin korunması ve güvenliğin sağlanması için ortak önlemler almasını kabul etmişti.

Fransa tarafından Konsey’e sunulan ve oybirliğiyle kabul edilen kararda, Afrika Birliği misyonu MISCA’daki asker sayısının 3 bin 500’e çıkarılması ve Fransa’nın geçici bir süreyle MISCA’ya askeri destek vermesine onay verilmişti. Fransa cuma günü, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne askeri operasyona resmen başladıklarını duyurmuştu.

Paylaş

Yorum Yap